10 zasad skutecznego uczenia się języków obcych

1. Poświęcaj codziennie choć 5 minut na naukę języka obcego. Taka metoda uczenia się jest lepsza niż uczenie się raz w tygodniu 2 godziny.
2. Kiedy uczysz się języka obcego, nie tłumacz angielskich słówek na język polski, ale staraj się pracować na obrazach. Zamiast tłumaczyć angielskie słowo 'school' pisząc obok niego 'szkoła', narysuj lub wklej obrazek szkoły. Nasz mózg powinien pracować w ramach jednego języka i przypisywać słowa angielskie do obrazów, a nie do polskich słów.
3. Słuchaj języka obcego jak najczęściej, nawet jeśli nie rozumiesz wszystkich słów czy zdań. Staraj się wychwytywać pojedyncze słowa i zdania, które są Ci znane. Bardzo ważny jest codzienny, choćby krótki kontakt z żywym językiem. Dzięki temu nasz mózg przestawia się na inny język i szybciej przyjmuje wiedzę, którą poznajemy na lekcjach.
4. Powtarzaj, powtarzaj, powtarzaj! - ‘Repeat, repeat, repeat!’ – psychologowie udowodnili, że nowo poznany materiał musi być przeniesiony z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej, aby na długo został on zapamiętany. Powtórzeń należy dokonywać co najmniej trzy razy w odstępie cotygodniowym. Wówczas mamy pewność, że materiał, którego się nauczyliśmy, został przyswojony.
5. Otaczaj się językiem obcym, niech zawsze Ci towarzyszy – nawet, jeśli będziesz go słuchać tylko w tle. Słuchaj radia, oglądaj telewizję, korzystaj z programów do nauki języka. Ulubione filmy Twojego dziecka z DVD lub nadawane w telewizji satelitarnej włączaj w angielskiej wersji językowej. To jednocześnie szansa na powtórkę, ćwiczenie akcentu i polepszenie rozumienia ze słuchu - trzy w jednym.
6. Czytaj książki i czasopisma kolorowe w języku obcym, nawet te kierowane do dzieci, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz naukę.
7. Odwiedzaj strony internetowe przygotowane w języku obcym, którego się uczysz. Znajdź strony z dziedziny, która jest Twoim hobby – może to być historia starożytna, wędkarstwo lub plotki o gwiazdach filmowych. O wiele łatwiej jest nam uczyć się języka obcego, kiedy emocjonalnie jesteśmy związani z tematem, który w tym języku jest opisany.
8. Gdy w procesie nauki nastąpi kryzys – nie zniechęcaj się. Jest to faza całkowicie naturalna. Po prostu odpocznij chwilę od nauki i przeczekaj – to minie.
9. Uwierz w siebie i doceniaj nawet drobne efekty swojej pracy nad językiem obcym. Porównuj swoją bieżącą znajomość języka z tą, którą posiadałeś na początku nauki. Pochwal siebie za to, że podjąłeś się nowego wyzwania i odważnie idziesz naprzód.
10. Pamiętaj, że raz rozpoczęta nauka to proces nigdy się niekończący – nie spoczywaj na laurach, ponieważ zawsze możesz być lepszy!

Powodzenia!